Canon’dan dünyada bir birinci: Odaklanma şampiyonu üç yeni RF lens

Canon’dan dünyada bir birinci: Odaklanma şampiyonu üç yeni RF lens

Görüntüleme teknolojileri başkanı Canon, inovasyona verdiği kıymetle piyasaya yenilikçi eserler sunmaya devam ediyor. Canon, dijital kamera ...

Görüntüleme teknolojileri başkanı Canon, inovasyona verdiği kıymetle piyasaya yenilikçi eserler sunmaya devam ediyor. Canon, dijital kamera kesiminde bilhassa profesyonelleri hedeflediği EOS R sistemine özel ürettiği yeni lenslerini tanıttı. Bu lensler sayesinde makinenin odaklanma suratı hiç olmadığı kadar artarken manzaralar çok daha fazla büyütülebiliyor.

Canon, spor, haber ve yabanî ömür fotoğrafçılarına kar, yağmur ya da ağır güneş ışığı altında ve hareket halindeyken en düzgün çekim kalitesini ve tecrübesini sunan, süratli aksiyonu yakalama marifeti, yüksek sürat ve yüksek hassasiyete sahip profesyonel aynasız fotoğraf makinesi EOS R3’ü duyururken bu kameraya özel üç yeni “RF lensi” de tanıttı.

Geleceğin teknolojilerini tasarlamayı hedefleyen Canon, bugünün ve yarının fotoğrafçılarına eşsiz hünerler kazandıracak biçimde tasarlanan RF 400mm F2.8L IS USM ve RF 600mm F4L IS USM lensleri,Canon’un EOS R Sistemi için üretilen optik harikalıkta ve kesime liderlik eden lens yelpazesindeki yerlerini alıyor. Profesyonel yabanî ömür ve spor fotoğrafçıları için ülkü olan bu RF serisindeki muhteşem telefoto lensleri, iki kat güce sahip bir şoför tekniği özelliğine sahip olan birinci lensler olma özelliğini taşıyorlar. Bu özellik sayesinde fotoğraf makineleri, daha evvel hiç olmadığı kadar süratli bir biçimde odaklanabiliyor ve böylece profesyoneller, 30 kare/sn’de çekim yaparken bile aksiyonu takip edebiliyor.

Lansmanı gerçekleşen bir iğer lens olan RF 100mm F2.8L MACRO IS USM ise 1,4x büyütme kapasitesi ile dünyanın birinci AF makro lensi niteliğine sahip. Bu lens, yaratıcı hünerlerini geliştirmek isteyen amatörlerden profesyonellere, EOS R Sistemi fotoğraf makineleri ve lenslerinin sağladığı güçlü avantajlar sunuyor.

İnanılmaz odaklanma suratlarına sahip üstün telefoto lensleri

RF 400mm F2.8L IS USM ve RF 600mm F4L IS USM, spor ve yırtıcı hayat fotoğrafçılarına yönelik çıkartılan ve büyük beğeni kazanmış, ezberleri bozan iki harika telefoto lensi EF 400mm f/2.8L IS III USM ve EF 600mm f/4L III USM modelleri temel alınarak üretildi. Lenslerin optik ve mekanik elemanları EF versiyonlarındakiler ile büyük oranda birebir olmakla birlikte, bu harika telefoto lenslerin hünerleri, Canon’un ihtilal niteliğindeki EOS R Sistemi ve RF Yuvasından tam manasıyla faydalanmalarıyla farklılaşıyor.

Lensleri kullanan profesyoneller yüksek odak uzaklıklarının keyfini çıkartıp 1,4x ve 2x RF genişletici ile kullanarak daha geniş odak uzaklıkları elde edebilecekleri üzere bir Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinesi ile kullandıklarında ultra yüksek optik performansa, süratli odaklanmaya, daha düşük tartıya ve düzgünleştirilmiş istikrara sahip oluyor.

RF 400mm F2.8L IS USM ve RF 600mm F4L IS USM lensler, güçlendirilmiş optik IS üzere Canon’un RF lenslerinin öne çıkan özellikleri sayesinde görüntüde 1/8 stop’lu diyafram denetimi ve 5,5 stop avantajı sunuyor. Bunlara ek olarak bu lensler, gelecekteki makine gövdeleriyle daha yüksek AF kullanabilmek ismine iki kat güçlü şoför formülünü destekliyor. Bu sayede profesyoneller, uzakta ve birkaç milisaniye içinde olup bitecek olan aksiyonları yakalayabiliyor. Her iki lens de hassas denetim ve tam vakitli manuel odaklama yapabilen üç manuel odak suratına sahip. Bu bilhassa mod değiştirmeden ayar yapılmasına imkan tanıyor. Ayrıyeten tekrar bu özellik sayesinde, profesyoneller iki odak ön setini saklayıp süratlice geri çağırabiliyor. Bu da onların süratli reaksiyon vermeleri gerektiğinde vakitten tasarruf etmelerini ve görüntü kaydında odak çekebilmelerini sağlıyor. Birtakım EOS R serisi gövdelerinde denetim halkası olarak odaklanma halkası da kullanılabiliyor.

Florit ve Üstün UD camın yanı sıra ASC ve Muhteşem Spectra kaplama kullanımı sayesinde RF 400mm F2.8L IS USM, azamî f/2,8 diyafram pahasında dahi karenin her yerinde inanılmaz netlik sağlıyor. RF 600mm F4L IS USM, lensin f/4 azamî diyafram bedelinde dahi minimum seviyede bozulma ve parlama avantajlarını sunarak profesyonel manzaraların kenardan kenara en yüksek manzara kalitesi sunuyor. Düşük ışıklı çekim şartlarında inançlı bir biçimde çalışan RF 600mm F4L IS USM, geniş f/4 diyaframı sayesinde ve RF 400mm F2.8L IS USM f/2,8 diyaframıyla 5,5 stop’lu imaj sabitlemesini destekliyor. Böylece, daha düşük makine sarsıntısıyla, yarı karanlık şartlarda dahi profesyonellerin en yeterli çekimlerini yapabilecekleri ülkü şartları oluşturuyor.

Profesyonellere itimat vermek maksadıyla üretilen lensler, hafifliği ve şiddetli kurallara uyumluluğu ile öne çıkıyor. Fotoğrafçılar ister yağmurlu bir alanda taç çizgisinde ister toz duman içinde bir safaride olsun, efsanevi L serisi üretim kalitesi ve ısı saptırıcı beyaz kaplamasına sahip bu lenslere güvenebilirler.

Kusursuz sonuçlar sunan makro ve portre lensi

Gerçek manada çok istikametli bir lens olan RF 100mm F2.8L MACRO IS USM; makro çekim, natürmort ve portre fotoğrafçılığı alanında çekim yapan fotoğrafçılar için öne çıkıyor. Lensin kaydırma sistemi ve kısa geri odak arası sayesinde 1,4:1 ile ortalamadan daha yüksek büyütme oranına sahip olması, fotoğrafçıların inanılmaz yakın çekim detaylarını yakalamasına imkan tanıyor. f/2,8’deki 100 mm ile fevkalâde odak uzaklığı göz alıcı portreler çekilebilmesini sağlıyor.

İnanılmaz büyütme kapasitesine ek olarak, EF versiyonuna yapılan bir öteki güzelleştirme deayarlanabilir Global Sapma Denetimi halkası. Bu özellik sayesinde fotoğrafçılar, bahis üzerinde yumuşak odak efekti oluştururken art plan ve ön plan bokehin görünümünü değiştirebiliyor. 9 ağızlı f/2,8 azamî diyaframı, sığ alan derinliği ve hoş bokeh sunuyor.

Canon’un RF lens serisinde bulunan profesyonel ölçekte imaj kalitesi sunan RF 100mm F2.8L MACRO IS USM’nin geliştirilmiş lens tasarımı kenardan kenara net ve yüksek kontrastlı manzaralar elde edilebilmesini sağlıyor.

RF 100mm F2.8L MACRO IS USM tıpkı vakitte 5 stop’a kadar Optik İmaj Sabitleyici ve 8 stop’lu Birleşik IS (CIPA standartlarını kullanarak) özelliklerine de sahip. Bu özelliği sayesinde EOS R5 ve EOS R6 modelleriyle birlikte kullanıldığında elde çekim yaparken makinesi sarsıntısını kıymetli oranda azaltıyor.

Dual Nano USM AF, neredeyse sessiz olan pürüzsüz, yanlışsız ve yüksek süratli otomatik odaklama sağlarken odak kesintisini de bastırıyor, bu sayede lens görüntü çekimi için ve Odak Yığma sırasında post yapım için ülkü hale geliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)